متخصص ارتوپدی کیست؟

متخصص ارتوپدی  فردی است که دانش چگونگی درمان بیماری های دستگاه حرکتی بدن انسان را فرا گرفته است. در ایران این فرد پس از آموزش هفت ساله پزشکی عمومی و گذراندن آزمون صلاحیت علمی و عملی، طی یک دوره 4 الی 5 ساله دانش درمان بیماریهای اسکلتی را فرا میگیرد.

به طور کلی درمان بیماری های اسکلتی به دو دسته کلی درمان جراحی و درمان غیر جراحی تقسیم میشود. متخصص ارتوپدی می آموزد کدام بیمار نیاز به درمان جراحی و کدام نیاز به درمان غیر جراحی دارد.  به همین علت افرادی که دچار درد یا ناتوانی در سیستم حرکتی مانند کمر، زانو مچ دست و پا، زانو یا آرنج هستند به متخصص ارتوپدی مراجعه مینمایند. متخصص ارتوپدی پس از دریافت اطلاعات و معاینات دقیق نوع درمان را مشخص مینماید و درصورت لزوم در هر قسمت از متخصصین دیگر رشته های پزشکی در درمان کمک می گیرد.

در زندگی امروز و با بالارفتن نیاز انسان به تحرک بیشتر و به همین نسبت با بیشتر شدن احتمال فرسایش و آسیب دیدن اعضا،  دانش انسان در این زمینه نیز بالا رفته است و به همین نسبت افرادی  که به عنوان اعضای تیم درمان به بهبود کارکرد سیستم اسکلتی کمک مینمایند نیز بیشتر شده اند. به همین سبب این حق بیماران و افراد زیربط است که وظایف هر یک از اعضای تیم درمان را بدانند تا بتواند از هریک متناسب با توانایی انتظار داشته باشد.

متخصص ارتوپدی وظیفه دارد با تکیه بر دانش خود، پس از انتخاب نوع درمان بر حسب شرایط بیمار از افراد ذیل درخواست کمک نماید. اعضای تیم درمان عبارتند از:

 

  1. متخصص طب فیزیکی و توانبخشی: متخصصین این رشته درجهت تشخیص اختلال در عصب و یا عضله به همکاری با تیم درمان میپردازند.
  2. متخصص درد: این افراد در مواردی که دردهای شدید با روشهای معمول قابل کنترل نباشد از روشهای اختصاصی در جهت کنترل درد   به درمان کمک میکند
  3. فیزیوتراپیست : این افراد در بازتوانی بعد از اعمال جراحی و شروع تمرینات ورزشی و همچنین گاهی اوقات در کاهش درد به یاری تیم درمان میآیند. پس از ارزیابی اولیه پزشک معالج و مشخص شدن نوع درمان جهت ادامه درمان ارجاع داده میشود.
  4. کاردرمانگر: این افراد در بازآموزی عصبی – عضلانی، ارزیابی و ارائه تمرینات درمانی و آموزش بیمار برای انجام فعالیتهای کاری به تیم درمان کمک میکنند. پس از ارزیابی اولیه پزشک معالج ، جهت ادامه درمان ارجاع داده میشود.
  5. ارتوپد فنی : این افراد با طراحی و ساخت انواع  ارتز برحسب مورد و با نظر پزشک معالج به تیم درمان کمک میکنند.

 

تخصص ارتوپدی چیست؟

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *