رباط چیست؟ چطور آسیب می بیند؟

رباط یک بافت محکم است که باعث میشود استخوانها کنار یکدیگر قرار بگیرند

تمام  مفاصل  با کمک رباط  به حرکت صحیح خود ادامه میدهند

رباطها در اثر صدمات ورزشی،  تصادف و افتادن که باعث فشار به مفصل میشوند، ممکن است صدمه ببیند. شایعترین نوع آسیب رباط در مچ پا و زانو اتفاق می افتد.

 

در اغلب موارد مچ پا در اثر پیچ خوردگی دچار  آسیب در یک یا چند رباط میشود.

 

زانو نیز در اثر ضربه دچار آسیب در یکی از چهار رباط اصلی  میشود

 

آیا هنگام آسیب رباط پاره میشود؟! 

پاسخ  این است که خیر آسیب دیدگی رباط سه درجه دارد.

درجه یک (کشیدگی): تورم و خونریزی اندک ولی درد وجود دارد.  در این حالت رباط سالم است ولی کمی التهاب دارد. این حالت بین ۷ تا ۱۰ روز بهبود می یابد.

درجه دوم (کشیدگی شدید):  در این حالت تورم  و درد زیاد ولی  خونریزی کم است. در این حالت رباط پاره شده ولی از هم جدا نشده،  پارگی ناکامل و میکروسکوپی است. بهبود می یابد ولی نسبت به مرحله اول با سرعت کمتری این اتفاق می افتد.

درجه سوم پارگی :  رباط کار نمیکند. در این حالت درد شدید و خونریزی وجود دارد و قطعا نیاز به درمان جدی مانند گچ یا عمل جراحی هست.

چطور  آسیب دیدگی رباط را درمان کنیم؟

ابتدا بایستی درمانهای اولیه را انجام دهید. درمان اولیه شامل: بی حرکت کردن عضو آسیب دیده، بالاتر گرفتن اندام و استفاده از کمپرس سرد است. تمامی پزشکان در تخصصهای مختلف،  مربیان ورزشی و فیزیوتراپیستها  اقدامات اولیه را میدانند و میتوانند درمورد اقدامات اولیه به شما کمک نمایند ولی درمان کامل خود را از متخصص ارتوپدی بخواهید.

هدف خود را از درمان بیماری بدانیم

در درمان آسیب دیدگی رباط هدف سه چیز است: ترمیم رباط، تسکین درد و بهبود حرکت در اسرع وقت

برای بهبود آسیب دیدگی رباط با توجه به سن، شدت و محل آسیب دیدگی، درمان میتواند درمان دارویی یا  بیحرکتی با بریس و یا گچ و حتی جراحی  باشد. با توجه به پیچیده بودن سیر بهبودی لطفا تمامی قسمتهای برنامه درمان خود را کامل تا انتها اجرا نمایید تا از عود مجدد و باقی ماندن درد و ناتوانی پیشگیری نمایید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *