سوالات متداول

۱٫ آرتروز یا استئوآرتریت چیست؟

این بیماری را در زبان عامیانه فارسی ساییدگی مفصل نیز میگویند که حاصل از بین رفتن غضروف مفصلی می باشد. به مرور زمان در اثر فعالیتهای روزمره غضروف مفصلی که صاف و براق است خراشیده شده و سطح آن ناصاف می شود ولی با توجه به اینکه سطح غضروف عصب ندارد خراشیدگی سطح آن درد ایجاد نمی کند بنابراین کنده شدن ضروف به جایی می رسد که غضروفی باقی نمی ماند و دو تکه استخوان بر روی هم فشار آورده و تغییراتی را بوجود می آورد که ما آن را با نام آرتروز می شناسیم.

۲٫ آیا من آرتروز دارم؟

مهمترین علامت آرتروز درد زانو به همراه تورم و خشکی است. در حقیقت هر کسی دارای علائم خشکی مفصلی، درد، تورم به همراه برجستگی در لبه های زانو باشد با توجه به معیارهای بین المللی قطعاٌ دچار آرتروز است ولی بسیاری از افراد همه این علائم را ندارند و برای تآیید تشخیص آرتروز بایستی به متخصص مربوطه مراجعه نمایند. درد مربوط به آرتروز معمولا با فعالیت بیشتر می شود.

۳٫ آیا افراد قبل از ابتلا به آرتروز علائم هشدار دهنده دارند؟

بله ، افراد مبتلا به آرتروز قبل از ابتلا به آن از دردهای گذرا و گاهی اوقات سر و صدای مفصل شاکی هستند. برخی مواقع هم در زانوی خود انحراف احساس می کنند. این افراد بایستی به پزشک مراجعه نمایند تا با  اقدامات به موقع جلوی پیشرفت به سمت آرتروز گرفته شود.

۴٫ چگونه می توانم جلوی ابتلا به آرتروز را بگیرم؟

در واقع بهترین راه درمان آرتروز پیشگیری از آن است. این بیماری به میزان بسیار زیادی قابل پیشگیری است. در واقع برای پیشگیری بایستی از عواملی که باعث بوجود آمدن آرتروز می شوند،جلوگیری نمایید:
به اندازه کافی استراحت نمایید
وزن خود را کنترل نمایید
در فعالیتهای روزمره از حرکتهایی که باعث فشار به زانو می شود پرهیز کنید
فعالیتهای ورزشی منظم و حساب شده انجام دهید
خواب خوبی داشته باشید
غذای سالم مصرف کنید
از استرس پرهیز کنید و شادی را وارد زندگی خود کنید
از فکر خود برای کنترل خستگی و پرهیز از صدمه به زانو کمک بگیرید

۵٫ آیا آرتروز درمان دارد؟

این بیماری در اثر تخریب مفصل بوجود می آید و غضروف مفصلی هم توانایی ترمیم و بهبودی بسیار کمی دارد. بنابراین اگر بخواهید بدانید که آیا این بیماری با مصرف یک دارو یا عمل جراحی و … کاملاٌ بهبود می یابد و به روزهای قبل از ابتلا برخواهید گشت پاسخ منفی است. اما اگر بخواهید بدانید که آیا می توانید از درد این بیماری خلاص شوید و سالم و راحت زندگی کنید پاسخ قطعا بلی است.
به عبارت دیگر این بیماری یک بیماری مزمن است و درمان آن طولانی مدت خواهد بود ولی با امکانات فعلی شما می توانید با بهره گیری از چندین روش درمانی به زندگی سالم و فعال و بدون درد و عارضه بازگردید.

۶٫ چه زمانی درمان آرتروز را شروع کنیم؟

هر چه سریعتر بهتر …
در حقیقت حتی اگر شما فقط خستگی در زانوی خود دارید بهتر است برای بهبود آن به پزشک مراجعه کنید و با رعایت یکسری نکات بهداشتی بررسی احتمال وجود بیماری نهفته در زانو را برطرف نموده و از پیشرفت آن به سمت آرتروز پیشگیری کنید. واقعیت این است که درمان نکردن درد و خستگی زانو باعث پیشرفت بیماری و آرتروز شما می شود

۷٫ علت آرتروز چیست؟

آرتروز به دو دسته کلی تقسیم می شود: اولیه و ثانویه
نوع ثانویه معمولاٌ به دنبال یک بیماری زمینه ای مانند شکستگی در سطح مفصلی و یا عفونت مفصل و یا خون نرسیدن به سطح غضروف و یا بیماریهای روماتیسمی بوجود می آید اما نوع اولیه معمولاٌ علت مشخصی ندارد ولی یکسری عوامل باعث بالا رفتن احتمال ابتلا به آن می شود از جمله : اضافه وزن، ضعف عضلات اطراف زانو، بی تحرکی ، خم کردن زانو بیش از ۹۰ درجه و استفاده نامناسب از آن ، فشار بیش از اندازه به زانو در اثر کار و فعالیت نامناسب،مصرف دخانیات، سن بالای ۵۰ سال، خانم ها معمولا بیشتر در معرض خطر هستند، انحراف در امتداد زانو

۸٫ چه درمانهایی برای آرتروز وجود دارد؟

در حال حاضر برای بیماری آرتروز درمانهای متنوعی وجود دارد که با استفاده از آنها در هر شرایطی می توانید زندگی شاداب و سالمی داشته باشید و از درد زانو رنج نبرید. این درمانها عبارتند از :
درمان خودمدیریتی و تغییر رفتار ناسالم به سالم
داروهای ضدالتهاب
داروهای مکمل
تزریق کورتیکواستروئید در زانو
تزریق ژل و یا هیالورونیک اسید
تزریق PRP
آرتروسکوپی
استئوتومی و اصلاح انحراف زانو
تعویض مفصل زانو
طب سوزنی
فیزیوتراپی
تزریق سلولهای بنیادی

۹٫ بهترین درمان آرتروز کدام است؟

در حال حاضر براساس دستورالعمل انجم جراحان ارتوپدی آمریکا که در سال ۲۰۱۵ اعلام شده، بهترین و مهمترین درمان برنامه خود مدیریتی و انجام تمرینات ورزشی سبک بر اساس راهنمای مخصوص است. این درمان در حال حاضر بهترین و موثرترین درمان استئو ارتریت است. این نوع درمان به شما کمک می کند با داروی کمتر بتوانید بیماری خود را کنترل نمایید و سلامت و شادابی بیشتری داشته باشید.

۱۰٫ “من درد را تحمل می کنم تا داروی کمتری مصرف کنم چون مصرف مسکن ضرر دارد”

تحمل درد بنا به چهار دلیل زیر کار بسیار خطرناکی برای سلامت است:
۱٫ با اسپاسم و گرفتگی در عضلات اطراف محل درد و بی حرکتی ناشی از آن ماهیچه های اطراف زانو کوچک شده و قدرتشان کم می شود. تحلیل رفتن عضلات اطراف زانو باعث بیشتر شدن درد زانو می شود.
۲٫با توجه به تحمل درد احتمال مصرف مواد قندی و اضافه وزن بیشتر شده و خود باعث بیشتر شدن شدت درد می شود
۳٫ تحریک اعصاب درد در محل زانو باعث تحریک بیش از اندازه در زانو شده و در این حالت حتی اگر علت درد از بین برود پایانه های عصبی تحریک شده باقی می مانند و بیمار هنوز درد را حس می کند
۴٫تحمل درد باعث کم شدن احساس خوشحالی و امیدواری شده و احتمال رعایت کردن اصول بهداشتی را کم میکند که خود منجر به پیشرفت بیماری می شود.
کنترل درد به معنای مصرف دائم دارو نیست ، حداقل ۸ راه برای کنترل درد هست که یکی از آنها مصرف داروست. با دانستن این هفت راه شما می توانید درد را کنترل کنید بدون اینکه دارویی مصرف کرده باشید

1 2 3