درد زانو

درد زانو یکی از شایعترین کسالتهای انسان است. بیش از یکصد نوع بیماری خود را با درد زانو نشان میدهند. در واقع درد زانو اغلب موارد سالها و یا ماه ها قبل از اینکه بعنوان یک بیماری باعث مراجعه شما به پزشک شود با علائمی چون خستگی و ضعف که گاهی با درد های زود گذر زانو همراه است خود را نشان داده است.
شایعترین علت درد زانو آرتروز یا ساییدگی زانو ویا استئوآرتریت است. در حقیقت آرتروز یا استئوآرتریت تخریب مفصلی است که در نتیجه ی نهایی بیش از یکصد نوع بیماری یا حالت ناسالم ایجاد میشود. به عبارت دیگر بیماری های مختلفی وجود دارند که شروع به تخریب مفصل میکنند که در صورت شناسایی در اغلب موارد قابل درمان یا کنترل هستند و اگر تشخیص یا درمان صحیح صورت نگیرد به تخریب مفصل یا همان آرتروز منجر میشود. برای پیشگیری و درمان بیماریهایی که منجر به آرتروز میشوند.

ابتدا نیاز به بررسی دقیق و مناسب دارید. البته این به آن معنا نیست که حتما نیاز به عکس برداری گران قیمت یا تست ویژه ای باشد . برعکس امکانات مورد نیاز برای تشخیص بیماری شما در اکثر مراکز درمانی کشور وجود دارد فقط نیاز به دریافت اطلاعات دقیق شما با ذکر جزئیات و معاینه ی دقیق شما دارد
این معاینه شامل تمامی مفاصل مجاور زانو مثلمفصل ران و مچ پا میشود. معاینه ی دقیق بایستی ثبت گردیده مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد. همچنین رادیوگرافی ساده با کیفیت مناسب و دقت در چگونگی انجام اطلاعات بسیاری در مورد زانوی شما میدهد علاوه برآن این رادیوگرافی بایستی مورد ارزیابی دقیق قرار گرفته و اندازه گیریهای دقیقی بر روی آن بعمل آید تا برای تصمیم گیری بیماریتان به اندازه ی کافی مفید باشد. بیماریهای مرتبط با درد زانو اگر چه بسیار زیاد هستند و درمانهای متنوعی دارند ولی درمان آنها اصول تقریبا مشابهی دارند و یک سری نکات در مورد آنها مشترک است واین اشتراک باعت شده در بسیاری از مواقع بتوان چهارچوب درمان مشابهی را پیش گرفت. مهمترین قسمت درمان درد زانوی شما درمان بر اساس برنامه درمانی است. براساس روش نوین درمان ابتدا بر اساس یافته های موجود در شرح حال دقیق شما و ثبت آن و سپس نتایج تصویر برداری مورد نیاز که اغلب حد اقل مورد نیاز است و بررسی دقیق تمامی یافته ها برنامه در مانی شما زمان بندی شده و اجرا میشود.

null

چرا درمان بایستی با برنامه باشد:
برای اینکه در مورد درد زانو البته در اغلب بیماریهادر صورتی که آموزش لازم را دیده باشید با چند تغییر در روش زندگی و یا چند تمرین میتوان بیماری را درمان یا کنترل نمود، ادامه مطلب ….از طرفی بررسی دقیق مدارک و معاینه پزشکی دقیق شما را از انجام تستهای تشخیصی اضافه و یا تصویر برداری غیر ضروری یا درمان دارویی بیش از اندازه رها میکند. در یک کلام اگر چه کار با برنامه گاهی خسته کننده ممکن است باشد ولی به کاهش هزینه درمان و سلامت بیشتر و داروی کمتر آن می ارزد.

چرا تغییر رفتاری که آن را ناسالم میدانیم اینقدر دشوار است:
بسیاری از بیمارانی که به درد زانو دچار هستند و چند نوبت به پزشک مراجعه نموده اند میدانند بایستی ورزش کنند میدانند که بایستی وزن خود را کم کنند و میدانند که نبایستی حرکتی که باعث تخریب مفصل میشودانجام ندهند ولی اغلب آنها یا نمی تواند این تغییرات را انجام دهند و یا مشکلات زندگی به آنها این اجازه را نمیدهد. ادامه مطلب ….برای انجام رفتار سالم و رفع موانع کارکردی دردنیای واقعی شما نیاز به آموزش دارید و اینکه یادبگیریدچگونه مسائل پیش رو را حل نمایید.
یک مثال: شما به هر علت نیاز به بالا رفتن از یک کوه دارید ابتدا این بالا رفتن برای شما غیر ممکن به نظر میرسد ولی زمانی که به شما راه های مختلف و تکنیکهای آن آموزش داده شود و تحت نظر یک فرد آموزش دیده و کار کرده تمرین نمایید میتوانیدبا کمی تمرین به قله ی کوه برسید. در زندگی نیز بسیاری از تغییرات از ناسالم به سالم ابتدا غیر ممکن به نظر میرسد ولی با یاد گیری تکنیکهای مربوطه و تمرین این تکنیکها زیر نظر یک فرد آموزش دیده شما میتوانید این مهم را انجام دهید.
این روش به تازگی آنقدر مهم شده است که در درمان و پیشگیری از استئوآرتریت از سوی انجمن ارتوپدی امریکا تنها و بهترین درمان بهبود دهنده و پیشگیری کننده شناخته شده است. این روش به نام درمان خود مدیریتی شناخته میشود.

منظور از درمان خود مدیریتی روشی از درمان است که طی شش هفته آموزشهای لازم تحت نظر دو مشاور یک مشاور درمانی و یک مشاور روان شناسی به شما داده خواهد شده تا قادر به کنترل موارد زیر گردید:
۱٫ روشهای درمان درد زانو بدون دارو
۲٫ کنترل خستگی
۳٫ روشهای حل مسائل پیش رو
۴٫ چگونگی بهبود خواب
۵٫ چگونگی شروع فعالیت بدنی
۶٫ روشهای ارزیابی یبماری و میزان بهبودی
۷٫ چگونگی مصرف دارو به میزان حد اقل میزان مفید
۸٫ روشهای بالابردن میزان شادکامی
۹٫ روشهای مدیریت زمان در طول زندگی
۱۰٫ چگونگی عمل به دستورات پزشک

این روش با روش نوین دیگری که طی آن تمامی اقدامات انجام شده در درمان بیماریتان اعم از جراحی و غیر جراحی با متون تخصصی به روز شده و با نظر تمامی افراد خبره و تجربه ی آنان کنترل شده و با ابزار مخصوص کنترل میگردد، همراه شده و باعث میگردد احتمال بهبودی شما بسیار زیاد بالا رود.
این روش باعنوان سیستم تصمیم یار شناخته میشود.

در سیستم تصمیم یار هر گونه اقدام تشخیصی و یا درمانی با استفاده از متون علمی و تجربیات دیگران بررسی و با چک لیست از جهت انجام دقیق و به اندازه آن کنترل میگردد. مثلا اگر شما درد زانو داشته باشید و در این سیستم برسی شوید از قبل سوالاتی که مخصوص شرایط شما است آماده بوده و معاینات نیز بصورت از پیش تعیین شده و بر اساس متون علمی و تجربیات فبلی با چک لیست انجام شده سپس در صورت لزوم آزمایش و یا رادیو گرافی و یا هر نوع تصویر برداری دیگری درخواست شده واطلاعات شما بررسی شده و با تجربیات سایر پزشکان و متون علمی مطابقت داده شده و حاصل آن بصورت برنامه ای که تمامی قسمتهای برنامه با زمان بندی مشخص نشان داده و آموزش لازم به شما داده میشود . حال اگر شما نیاز به عمل جراحی داشته باشید تمامی مراحل کنترل وبررسیز یابید شده تا این کار در بهترین شرایط انجام گردیده باشد. به جهت اینکه این روش باعث میشود در وقت و پول و انرژی شما صرفه جویی شود و مانع ازدست رفتن سلامت شده و کمک میکند تا شما با کمترین دارو و کمترین خطر و کمتریم هزینه سلامت و شادابی خود را باز یابید. در حال حاضر بهترین نوع درمان است. این روش بخصوص در بیمارانی که درد زانو دارند ولی به میزانی نیست که نیاز به دارو ویا حتی مراجعه پزشکی داشته باشند ولی نگران پیشرفت به سمت آرتروز هستند کاربرد دارد. زیرا باعث میشود از پیشرفت بیماری به سوی آرتروز پیشگیری شود.