اولین کلینیک بیمار محور ارتوپدی

hands_1390592178822

کلینیک ارتوپدی سپید مفتخر است در راستای ارتقاء کیفیت خدمت رسانی، با همکاری شرکت سپید رایان سلامت فعالیت با شکل نوین PCSP را به اطلاع شما عزیزان برساند.

در همین راستا کلیه مطالب علمی که در این پیج ارائه میشود بر پایه اصول PCSP خواهد بود و چارچوبهای این روش درمان در اختیار شما عزیزان قرار خواهد گرفت.
پایه های اصلی این روش عبارتند از :
۱٫ دسترسی آسان و سریع به تیم تخصصی ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته
۲٫ کار تیمی در بررسی و درمان بیماری
۳٫ استفاده از اطلاعات به روز، قابل اطمینان و مستند
۴٫ برنامه ریزی سلامت مطابق با خصوصیات شخصی و اجتماعی افراد
۵٫ هماهنگی و پیگیری با خانواده بیمار از نظر پیشرفت
۶٫ کنترل کیفیت خدمت رسانی


           

telemedicine1

۱)دسترسی آسان و سریع به تیم درمان :

 دسترسی آسان، سریع و بی وقفه ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته با تیم درمان و فراهم بودن زمینه ارتباط موجب میگردد که بیمار از انجام فعالیتهایی که باعث تشدید بیماری یا کند شدن روند درمان به علت عدم آگاهی و عدم دسترسی به تیم درمان بوجود می آیند، پرهیز نموده و بتواند اطلاعات لازم را هر زمان که نیاز داشت دریافت نماید. این روش توصیه به صحبت کردن هر بیشتر بیمار با تیم درمان میگردد زیرا در طی این صحبتها بیمار اطلاعات بسیار گرانبهایی در برنامه ریزی صحیح درمان به تیم درمان میدهد.           

Stock Photo by Sean Locke www.digitalplanetdesign.com

 ۲)کار تیمی:

در این روش درمان توسط یک تیم انجام میشود که ریسک خطا و اشتباه را به حداقل میرساند. در طی درمان بیمار با حداقل سه نفر و در صورت لزوم تا چندین نفر برای برنامه ریزی در تماس خواهد بود تا بتوان برنامه ای دقیق و کاربردی برای درمان بیماری اجرا نمود. عضو اصلی در برنامه ریزی سلامت خود بیمار است که به او آموزش لازم و به موقع داده خواهد شد و در تصمیم گیری درمان به عنوان عضو اصلی تیم نظر وی دخیل خواهد بود. در این بخش مهمترین اقدام آموزش به بیمار است.

research_hero

 ۳)استفاده از خدمات به روز و قابل اطمینان :

بر اساس این روش اطلاعات جسمی و اجتماعی بیمار با جزئیات کامل دریافت خواهد شد. اطلاعات دریافتی در فاصله مراجعات بیمار با اطلاعات علمی منطبق شده و در صورت لزوم در درمان دخالت داده خواهد شد. مهمترین مورد استفاده این قسمت در بیمارانی است که درمان اولیه نتیجه بخش نبوده و نیاز به تغییر موثر در برنامه درمان وجود دارد که در این موارد با بررسی کلیه متون علمی تغییرات لازم در برنامه سلامت داده خواهد شد.

 

origin_3aa0ecdc29b6f97e53c12a6f10802ef2   ۴)برنامه ریزی سلامت:

این قسمت مهمترین بخش این روش درمان است و خود چند مرحله دارد:
۱٫ به بیمار در مورد چگونگی روش کار آموزشهای لازم داده خواهد شد.
۲٫ سپس خواسته و توانایی های بیمار نیز دریافت شده و بعد توان و مهارت تصمیم گیری سلامت به او آموخته خواهد شد.
۳٫ در مرحله بعد برنامه ریزی سلامت با مشارکت کامل او انجام می شود و برنامه درمان که شامل دارو و احتیاطات و آموزهای لازم است برای بیمار انجام میشود.

family_doctor_and_patients_in_office

۵)پیگیری و هماهنگی با خانواده :

پس از برنامه ریزی سلامت پیگیری از جهت چگونگی روندکار بعمل می آید و هماهنگی با خانواده جهت همکاری با بیمار و نوع همکاری جهت اطمینان از روند درمان بعمل می آید.

    

check-list-300x235-1

۶) ارائه خدمات طبق چک لیست:

جهت اطمینان از کیفیت خدمات و از بین بردن خطر خطای انسانی کلیه اقدامات با استفاده از چک لیست مربوط به همان مورد کنترل میشود و به این ترتیب احتمال خطای انسانی به حداقل میرسد.

 

educated-patient-is-the-key-to-health-literacy

۷)واحد آموزش:

مهمترین قسمت کلینیک ارتوپدی سپید،واحد آموزش است. در واحد آموزش بیماران توانایی هایی کسب خواهند نمود که بتوانند قسمتی از برنامه درمان خود را بر عهده گیرند و این امر باعث رعایت دقیق تر احتیاطات و دستورات و آگاهی بیشتر بیمار و در نتیجه دفعات کمتر مراجعه پزشکی و سلامت بیشتر را به ارمغان می آورد و البته هر فردی نیازهای مخصوص به خود را از جهت آموزش دارد و به همین سبب هر فرد ابتدا نیاز سنجی شده و سپس اقدامات آموزشی برای وی شروع می شود.
اهمیت آموزش در سیستم نوین درمان علی الاخصوص در مورد بیماریهای مزمن به حدی است که به عنوان مثال در مورد کمردرد در برخی نقاط ایالات منحده Back school یا مدرسه کمردرد جهت بهبود آن ایجاد شده است. یکی دیگر از مزایای آموزش هماهنگ شدن بیشتر انتظارات بیمار از درمان و سیر بهبودی واقعی اوست و بیمار بهتر میتواند برای زندگی خود برنامه ریزی ند
در واحد آموزش نحوه مراقبت از سلامت آنچه که بسیار مهم است فقط دادن اطلاعات نیست. اطمینان یافتن از دریافت مطالب و کسب مهارت بسیار اهمیت دارد.
در حقیقت برای آموختن یک مهارت و وارد نمودن آن در زندگی شخصی هر فرد نیاز به گذراندن حداقل ۵ مرحله دارد:

۱٫ شناخت وضعیت فعلی، آگاهی و رعایت زندگی سالم

۲٫ برنامه ریزی سلامت

۳٫ آموزش شامل دریافت اطلاعات

۴٫ تمرین تحت نظارت

۵٫ ادامه تمرین و تغییر نگرش ….

به همین علت است که فقط مطالعه یک متن تاثیر قابل توجهی در رعایت امور مربوط به سلامت ندارد


   مزایای اثبات شده استفاده از این روش در متون علمی

ebmbanner

۶۱% کاهش هزینه،۳۱% بهبود دسترسی به تیم درمان،۳۱% بهبود تواناییپیشگیری،۶۱% کاهش مراجعه به اورژانس و ۳% کاهش خطر بستری مجدد در بیماران بستری و نهایتا ۲۱% رضایت بیشتر بیماران